Error After Installin A Plugin.... Call To Undefined Method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::isAdmin() - Question | JoomShaper

Error After Installin A Plugin.... Call To Undefined Method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::isAdmin()

AD

Ayodeji Dare

General 2 years ago

Hello, Please can help... Im getting an error after installing an extention... My site is now blank with error Call to undefined method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::isAdmin()

-1
7 Answers
Paul Frankowski
Paul Frankowski
Accepted Answer
Senior Staff 2 years ago #56651

Hi,

but what extension you installed?

I guess, you have to ask hosting provider to recover your site database from day before. Or use PHPMyAdmin to disable not working/broken plugin.

Probably that plugin wasn't ready for Joomla 4 yet. More info here: https://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=988008

and video guide that may help: https://youtu.be/ZO9nmdsLlFw?t=22

0
AD
Ayodeji Dare
Accepted Answer
2 years ago #56652

Thank you Paul, Yes I install Chapot. A I enabled the plugin... everything went blank with the error message I posted earlier.

I was trying to locate plugin through my PHPMyAdmin.

Is there anything I could do?

Thank you

0
Paul Frankowski
Paul Frankowski
Accepted Answer
Senior Staff 2 years ago #56654

Our support stops here, becuase it was not our plugin. Support Policy. Otherwise this help will be extra paid.


  1. You can recover database from the morning.
  2. Remove plugin folder with all files inside. Then disable plugin from Joomla Admin. And ask plugin developer for update.
  3. Use video guide (link was above)
  4. Buy me a coffee if helped ;)
0
AD
Ayodeji Dare
Accepted Answer
2 years ago #56657

Thank you Paul problem fixed

Probably there is no isAdmin() in Joomla 4 instead its isClient('admin')

That does the magic.

I'm really grateful

0
Paul Frankowski
Paul Frankowski
Accepted Answer
Senior Staff 2 years ago #56690

You're welcome.

Mark topic as solved, and have a wonderful day.

0
AD
Ayodeji Dare
Accepted Answer
2 years ago #56694

Thank you.

-1
S
Sylwia
Accepted Answer
6 months ago #132336

Paweł - napisze w naszym ojczystym języku, bo widzę, że Ty udzielałeś porad, a wcześniej także tobie ich udzielano odnośnie błędu, który pojawił mi się jako pierwszy. Nie jestem pewna, czy to dobra podpowiedź. A na pewni nie dla wszystkich.

Ja Używam szablonu Travelia. I najpierw wywalało mi po aktualizacji joomli do błąd :"Joomla\Plugin\Behaviour\Taggable\Extension\Taggable" not found" Po likwidacji pliku zgodnie z radą, wywala: Error After Installin A Plugin.... Call To Undefined Method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::isAdmin()

Tak się składa, że nie mam tam doinatalowane nic, czego by nie było w pakiecie szybkiego startu przygotowanego przez JoomlaSharper. Żadnych dodatkowych wtyczek, ani modułów nie doinstalowywałam, więc nie zwalałabym tu na innego producenta wtyczek, pluginów itd.

To JoomlaSharper nie dba o swoich Klientów. Czy można wreszcie dostosować stare szablony do J4 a nie kłamać, że są one dostosowane? Po prostu je przepisać? Przynajmniej te, które mają dużą liczę pobrań. Szkoda mi rozstawać się z Travelią i kilkoma innymi, które mam wdrożone na portalach. Ale JoomlaSharper nie nadąża za zmianami. A nie za to płacimy przecież...

0